SUPER LEAGUE LIVE ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΕΣ
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ KAI ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ BET or NO?
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ LINK ΑΠΟ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΣΚΟΡΠΙΣΕ ΤΗΝ ΣΙΕΝΑ Ο ΘΡΥΛΟΣ

Παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ ο Ολυμπιακός σκόρπισε τη Σιένα (89-41), έκανε το 1-0 στη σειρά και έβαλε σημαντική παρακαταθήκη για τη συμμέτοχη του στο Final-4 της Βαρκελώνης. Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς με όπλο τους την καταπληκτική άμυνα τους δεν άφησαν τους παίκτες της Σιένα να πάρουν ανάσα και έδειξαν ότι ο στόχος τους δεν είναι απλά μια παρουσία στη Βαρκελώνη αλλά η κατάκτηση του τροπαίου της ΕυρωλίγκαΟλυμπιακός ξεκίνησε δυνατά και προσπάθησε να χτυπήσει τη Σιένα με τα δικά της όπλα. Την πιεστική άμυνα στα 3/4 του γηπέδου. Οι ερυθρόλευκοι λοιπόν με κινητήριο μοχλό την άμυνα τους με πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ και με πάρα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας άρχισαν να ξεφεύγουν στο σκορ από το πρώτο δεκάλεπτο.

Στο 3ο λεπτό το σκορ ήταν στο 9-0 και στο 4.30 το γκολ φάουλ του Μπουρούση έφερε τη διαφορά στο +12.Η αμυνα του Ολυμπιακού έσπαγε κόκαλα, η Σιένα έσπαγε τα καλάθια και έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να ανεβάσει τη διάφορα στο 19-0(7'), ενώ δέχτηκε το πρώτο του καλάθι 2'.24' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου από τρίποντο του Ζήση. Το δεκάλεπτο τελείωσε με το τρίποντο του Παπαλουκά να διαμορφώνει το 24-4 και να ανεβάζει στο +20 τη διάφορα.Ο Πιανιτζιάνι προσπάθησε με τις φωνές του να ξυπνήσει τους παίκτες του ενώ αναγκάστηκε στο 13ο λεπτό να ρίξει στη μάχη τον ανέτοιμο Μακ Κάλεμπ.Ο Ολυμπιακός συνέχιζε και στο δεύτερο δεκάλεπτο στον ίδιο ρυθμό με τον Ίβκοβιτς να ζητάει πίεση και τους παίκτες του να προσπαθούν να τρέχουν όποτε είχαν γήπεδο αφού είχαν και τον πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ.
Στο 15ο λεπτό ο Γκόρντον με γκολ φάουλ ανέβασε τη διαφορά στους 30 πόντους (36-6) και ο Πιανιτζιάνι αναγκάστηκε να γυρίσει την άμυνα του σε ζώνη χωρίς όμως ικανοποιητικά αποτελέσματα.Η άμυνα του Ολυμπιακού συνέχισε να είναι καταπληκτική και σε συνδυασμό με την απίστευτη αστοχία των Ιταλών, η διαφορά συνεχώς ανέβαινε
Στο 18ο λεπτό το σκορ ηταν 42-8 και στο 19ο λεπτό με άλλο ένα γκολ φάουλ του Μπουρούση έφτασε στο 47-9 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.Ένα εντυπωσιακό σκορ με τους ερυθρολεύκους να δέχονται λιγότερους από 10 πόντους στο πρώτο 20λεπτο και τη Σιένα να έχει 1/27 σουτ  2πόντων και 1/7 σουτ 3πόντωνΣτο τρίτο δεκάλεπτο όπως ήταν φυσικό ο Ολυμπιακός χαλάρωσε με τον Ίβκοβιτς να παίζει για μεγάλο χρονικό διάστημα με σχήματα που δεν έχει χρησιμοποιήσει ξανά, ενώ από την άλλη οι Ιταλοί μπήκαν να συμμαζέψουν λίγο τη διαφορά ώστε να μην γράψουν αρνητικό ρεκόρ.Η διαφορά ωστόσο έφυγε πάνω από τους 40 πόντους στο 25ο λεπτό όταν οι πειραιώτες βρέθηκαν να προηγούνται 55-11. Το τρίποντο του Καρραρέτο αμέσως μετά όμως λειτούργησε σαν ξυπνητήρι για την Ιταλική ομάδα που κατάφερε να πετύχει στο τρίτο δεκάλεπτο διψήφιο αριθμό πόντων (είχε 4 στο πρώτο και 5 στο δεύτερο) για πρώτη φορά στον αγώνα. Η τρίτη περίοδος τελείωσε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 61-22.Η τελευταία περίοδος του ματς έμοιαζε σαν τυπική διαδικασία αφού το μυαλό και τον δυο προπονητών βρισκόταν στο ματς της Πέμπτης. Ο Ίβκοβιτς είχε αποσύρει στον πάγκο του τα μεγάλα αστέρια της ομάδας, Παπαλουκά, Σπανούλη Νεστέροβιτς, Μπουρούση με τους μικρούς όπως ο Κατσίβελης να τον βγάζουν ασπροπρόσωπο αφού απέδειξαν ότι άξια βρίσκονται στο ρόστερ της ομάδας.Από την άλλη πλευρά και ο Πιανιτζιάνι είχε αρχίσει να σκέπτεται το πώς θα καταφέρει να ανυψώσει το ηθικό των παικτών του μετά την εκκωφαντική σφαλιάρα που έφαγαν ώστε να σταθούν στα πόδια τους την Πέμπτη και να προσπαθήσουν να διεκδικήσουν τη νίκη.Λίγο πριν το φινάλε του αγώνα η διαφορά πάντως άγγιξε τη μέγιστη τιμή της φτάνοντας στο +52 για τον Ολυμπιακό 84-32.Ο Μαυροκεφαλίδης με 15 και ο Μπουρούσης με 14 πόντους ήταν οι καλύτεροι και οδήγησαν επιθετικά τον Ολυμπιακό χωρίς βέβαια να μπορεί να πει κάποιος ότι υπήρχε παικτης που υστέρησε. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Δημήτρης Κατσίβελης ο οποίος σημείωσε 7 πόντους και μοίρασε 3 ασιστ σε 17 λεπτα συμμετοχής ενώ πάρα πολύ καλοί ήταν και οι Έρτσεγκ και Σπανούλης και ΧαλπερίνΕκτός δωδεκάδας τελικά έμεινε ο Μίλος Τεόντοσιτς. Ο Σέρβος γκάρντ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το πρόβλημα που αντιμετώπιζε στη μέση και ο Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν ήθελε να ρισκάρει ενόψει και τον επόμενων αγώνων της σειρας.
Δεκάλεπτα: 24-4, 47-9, 61-22, 89-41
Ολυμπιακός(Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 3(1), Νεστέροβιτς 9, Σπανούλης 11(1), Μπουρούσης 14(1), Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 15, Νίλσεν 2, Παπανικολάου 4, Έρτσεγκ 10, Κατσίβελης 7(1), Χαλπερίν 7(1), Γκόρντον 7
Σιένα(Πιανιτζιάνι): Μακ Κάλεμπ 1, Ζήσης 5(1), Χέρστον 10, Καρραρέτο 3(1), Ράκοβιτς, Λαβρινόβιτς 12(1), Καουκένας 4, Ρες 1, Ακιντέλε, Γιάριτς 2, Στόουνρουκ 3, Μος