SUPER LEAGUE LIVE ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΕΣ
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ KAI ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ BET or NO?
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ LINK ΑΠΟ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΜΕ ΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ 4 Η ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Η Βιγιαρεάλ όχι μόνο στάθηκε όρθια στο Ένσεντε αλλά νίκησε 3-1 τη Τβέντε και έκλεισε ραντεβού με την Πόρτο στα ημιτελικά του Europa League.H αποστολή των Ολλανδών ήταν δύσκολη μετά το 1-5 του πρώτου αγώνα και έγινε «Γολγοθάς» μετά το 57΄ όταν έμειναν με δέκα παίκτες λόγω (αυστηρής) αποβολής του Τιεντάλι.Ο Σκωτσέζος διαιτητής Κάλουμ έδωσε δυο πέναλτι στους Ισπανούς, με τα οποία, ο Ρόσι στο 57΄ και ο Ρουμπέν στο 83΄ έκαναν την ανατροπή. Η Τβέντε είχε προηγηθεί στο 32΄ με ωραίο γκολ του ΜπαϊράμιΗ Βιγιαρεάλ έδειξε από την αρχή του αγώνα τον σκοπό της, που δεν ήταν άλλος από το να παγώσει το παιχνίδι και με πίεση στο κέντρο να κρατήσει τους Ολλανδούς μακριά από την εστία της.Δίχως τον τιμωρημένο Νιλμάρ, ο Ρόσι πάλευε μόνος του μπροστά να δημιουργήσει κάποια φάση ανάμεσα στα «θηρία», τον Ντάγκλας και τον Ονιέβου, και όπως ήταν φυσικό δεν κατάφερε τίποτα. Το αποτέλεσμα ήταν στο α΄ ημίχρονο ο Μπόσκερ να είναι θεατής του αγώνα.Η Τβέντε από την πλευρά δεν βιαζόταν να επιτεθεί. Κυκλοφόρησε (καταχρηστικά πολλές φορές) τη μπάλα παράλληλα και προς τα πίσω μέχρι να βρει την ευκαιρία να τρυπήσει την ισπανική άμυνα. Την βρήκε στο 32΄, με εντυπωσιακό είναι αλήθεια τρόπο.Ο Γιάνσεν με τακουνάκι έβγαλε εκτός ισορροπίας την άμυνα και ο Μπαϊράμι που είχε μπει σε θέση φορ αξιοποίησε ιδανικά την μπαλιά του Ρουίς. Η Τβέντε θα μπορούσε να πάει με δύο γκολ στα αποδυτήρια αν ο Ρουίς ή ο Γιάνκο προλάβαιναν να κάνουν την προβολή στην  μπαλιά  του Μπαϊράμι.Στο β΄ ημίχρονο, η Τβέντε βγήκε στο γήπεδο αποφασισμένη να ακολουθήσει την ίδια τακτική αλλά υπολόγιζε χωρίς τις διαθέσεις των Ισπανών, που είχαν αποφασίσει να αφήσουν το παθητικό παιχνίδι. Έτσι στο 54΄ ο Ρόσι ανάγκασε τον Μπόσκερ να πλονζάρει για να σώσει την εστία του.Τρία λεπτά αργότερα το ολλανδικό κάστρο έπεσε από μέσα. Ο Τιεντάλι έκανε κακό κοντρόλ μέσα στην περιοχή, το  εκμεταλλεύτηκε ο Ουακάσι, ο οποίος πριν γίνει επικίνδυνος ο Τιεντάλι τον ανέτρεψε και ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι και αποβολή.Ο Ρόσι ευστόχησε από την άσπρη βούλα και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Με δέκα παίκτες η Τβέντε δεν μπορούσε αλλά δεν είχε και τη διάθεση να αλλάξει τη μοίρα της. Από την άλλη πλευρά ο Γκαρίδο άρχισε να αποσύρει τους βασικούς του παίκτες προκειμένου να τους ξεκούρασει.Όμως οι «ρεζέρβες», ο Πέρες με τον Κάνι έκαναν πάρτι απέναντι στη διαλυμένη άμυνα των Ολλανδών και το σκορ εκτοξεύτηκε στο 1-3, από πέναλτι του Ρουμπέν στο 83΄και γκολάρα του Κάνι στο 89