SUPER LEAGUE LIVE ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΕΣ
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ KAI ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ BET or NO?
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ LINK ΑΠΟ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΣΤΟ ΡΕΝΤΗ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ

Μια ανάσα από την κατάκτηση του (τρίτου συνεχόμενου) τίτλου βρίσκεται ο Ολυμπιακός ο οποίος κατάφερε να κερδίσει με 3-0 και στον δεύτερο τελικό της Volleyleague ΟΠΑΠ 2010-2011 που φιλοξενήθηκε στο κλειστό της Μίκρας.Οι ερυθρόλευκοι του Γιάννη Καλμαζίδη προηγούνται πλέον με 2-0 στις νίκες, χρειάζονται άλλη μία για να διατηρήσουν τα σκήπτρα και θα έχουν την πρώτη ευκαιρία την ερχόμενη Δευτέρα στο κλειστό του Ρέντη (19.00, κεκλεισμένων των θυρών, ενώ αν χρειαστεί 4ο ματς αυτό θα διεξαχθεί την Τετάρτη και πάλι στο κλειστό του Ρέντη, αλλά με την παρουσία κόσμου).Η νίκη των πρωταθλητών, αποκτά ακόμη μεγαλύτερη σημασία, καθώς σχεδόν όλη η ομάδα ταλαιπωρήθηκε από το βράδυ της Πέμπτης έχοντας συμπτώματα τροφικής δηλητηρίασης, ωστόσο κατάφεραν και αντεπεξήλθαν κι αυτής της δυσκολίας.
Σε αντίθεση με το πρώτο παιχνίδι ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που ξεκίνησε πολύ καλύτερα, καταφέρνοντας με το καλημέρα να προηγηθεί με 1-4 και λίγο αργότερα με 3-8, αλλά ο Ηρακλής με τα σερβίς του Κανέλλου μείωσε γρήγορα σε 6-8 με τον Ολυμπιακό πάντως να έχει σταθερά το προβάδισμα στο σκορ.Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο (12-13), αλλά αυτή ήταν και η τελευταία του αναλαμπή καθώς ο Ολυμπιακός ξέφυγε εκ νέου (13-16 με άσο του Τζούριτς, 15-20 με μπλοκ Ντεσπέιν σε Γκόρτσανιουκ) κατακτώντας με ευκολία το πρώτο σετ.Στο δεύτερο σετ η κατάσταση ήταν πολύ πιο ισορροπημένη, αφού από την αρχή σχεδόν οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο, πόντο. Ο Ηρακλής από 0-2, προηγήθηκε 3-2 και είχε το προβάδισμα μέχρι το 19-18, που έγινε όμως 19-21 με λάθος του Εφραιμίδη και άσο του Ντεσπέιν. Από εκείνο το σημείο και μετά είχαμε ένα ρεσιτάλ λαθών από τις δύο ομάδες (κυρίως χαμένα σερβίς) με τον Γιόχαν Εστράδα όμως να μην κάνει λάθος στο 23-24 και με επίθεση πρώτου χρόνου να 'καθαρίζει' και το δεύτερο σετ.
Στο τρίτο σετ το σκηνικό έμοιαζε αρκετά με το δεύτερο, με τον Ηρακλή να ξεφεύγει για πρώτη φορά σε όλο το ματς με δύο πόντους διαφορά στο 14-12 (κόντρα επίθεση Όουενς), αλλά στο 17-15, μια επίθεση του Ντεσπέιν κι ένα μπλοκ του Κουβανού στον Κιρόγκα έφερε και πάλι το ματς στα ίσια.Οι κυανόλευκοι έφτασαν και πάλι στο +2 (20-18 με κόντρα επίθεση του Μπίλινγκς), αλλά το ματς γύρισε ανάποδα με τα σερβίς του Τζούριτς που δυσκόλεψε την υποδοχή του Ηρακλή και το σκορ έγινε 22-23 (άουτ Κιρόγκα, μπλοκ Γιαμπλόνσκι σε Μπίλινγκς).Ο Κιρόγκα έσωσε το πρώτο ματς μπολ (24-24), ο Όουενς ισοφάρισε 25-25, ο Μπίλινγκς κράτησε όρθιο τον Ηρακλή κάνοντας το 26-26 και έφερε μπροστά την ομάδα του με 27-26, αλλά ο Ηρακλής δεν εκμεταλλεύτηκε τα δύο σετ μπολ κι ο Ολυμπιακός πέρασε ξανά με 28-29. Ο Ηρακλής με μπλοκ του Σμαραγδή στον Τζούριτς προηγήθηκε 31-30, αλλά μπλοκ του Εστράδα στον Κιρόγκα έγινε το 31-32. Ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να πάρει ξανά το προβάδισμα και τελικά με μπλοκ του Ανδρεάδη στον Μπίλινγκς διαμορφώθηκε το τελικό 33-35 μετά από 41 δραματικά λεπτά!
Τα σετ: 17-25, 23-25, 33-35