SUPER LEAGUE LIVE ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΕΣ
ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΧΡΟΝΟΣ KAI ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ BET or NO?
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ LINK ΑΠΟ ΤΑ ΓΗΠΕΔΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΡΟΥΝΙ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΤΗΣ ΠΟΛΗΣ!!

Τέτοια γκολ έβαζε μόνο ο μεγάλος Πελέ. Ο Γουέιν Ρούνι, με ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ στο 78ο λεπτό, σημείωσε το τέρμα της δεκαετίας και η Γιουνάιτεντ πέτυχε μια ακόμα νίκη απέναντι στη... μισητή Σίτι, υπογράφοντας με ηχηρό τρόπο πως παραμένει το αφεντικό του Μάντσεστερ!Η Σίτι ξεκίνησε πιο δυνατά. Μόλις στο 4ο λεπτό αγκάλιασε το 0-1 όμως ο Σίλβα «σπατάλησε» μοναδική ευκαιρία. Η Γιουνάιτεντ απάντησε στο 10' με το δυνατό σουτ του Νάνι όμως έκτοτε ο ρυθμός του αγώνα έπεφτε σταδιακά. Οι δύο ομάδες έδειχναν να προσέχουν περισσότερο την άμυνά τους. Και εκεί που το 0-0 έμοιαζε ως το βέβαιο αποτέλεσμα του πρώτου μέρους, ήρθε η καταπληκτική έμπνευση του αγέραστου Ράιαν Γκιγκς.
Ο Ουαλός με εξαιρετική μπαλιά στην κίνηση, τροφοδότησε τον Νάνι, εκείνος κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα, άφησε πίσω του τον Σαμπαλέτα και με ψύχραιμο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους «κόκκινους διάβολους» (43').Όπως ήταν λογικό, οι «Πολίτες» έπρεπε να πιέσουν στην επανάληψη. Ο Ρομπέρτο Μάντσίνι έριξε στη μάχη τον Ράιτ Φίλιπς και αργότερα και τον Τζέκο. Οι δυο τους συνεργάστηκαν στο 61ο λεπτό και αφού η μπάλα κόντραρε στην πλάτη του Σίλβα και τους έκανε τα χατίρια, το ματς ήρθε και πάλι στα ίσια (1-1).Ο Γουέιν Ρούνι όμως είχε διαφορετική γνώμη. Ηταν το 78ο λεπτό του μεγάλου ντέρμπι, όταν ο Νάνι σέντραρε από δεξιά και ο Άγγλος επιθετικός γύρισε για κλάσματα του δευτερολέπτου το χρόνο πίσω.Με ένα εκπληκτικό ανάποδο ψαλίδι, σαν αυτά που έβαζε παλαιότερα μόνο ο μεγάλος Πελέ, ο Ρούνι σήκωσε στο πόδι το «Ολντ Τράφορντ» και ουσιαστικά χάρισε μια σπουδαία νίκη στη Γιουνάιτεντ, που δεν έχει ηττηθεί από την «αιώνια» αντίπαλο της τα τελευταία 3 χρόνια!